Beardedky

a jedna tibeťanda…

SLO – Co to je?

| 2 Comments

SLO = symetrická lupoidní onychodystrofie

Cílem tohoto článku není popsat nemoc z veterinárního pohledu (na to ani nemám vzdělání), nýbrž z pohledu majitele pejska, který k této nemoci BOHUŽEL „přišel“…. A taky napsat vám tu celý naše story.

Po výletu na Malou Fatru jsem si všimla, že má Iduška jakýsi rozbitý drápky. Rozbitý – tím myslím, že jeden měla naprasklý, lízala si ho. Další měla zčernalé a maličko zkroucené. Nijak jí to nevadilo, tak jsem to neřešila, viděli to na veterině, dali mi biotin a pohoda, jely jsme dál. Celý červen jsem drápky sledovala, vůbec se mi ale nelíbily. Zdály se mi hnusnější víc a víc a nakonec jsem se rozhodla – půjdu na dermatologické vyšetření. Plno lidí o nemoci vůbec neví, asi by je ani nenapadlo u špatných drápků řešit autoimunitu. Ale já vím, že se u BC sem tam něco vyskytne, pár BC v historii chovu SLO má. Začla jsem trochu „panikařit“ a rovnou jsem chtěla vědět, na čem jsem.
Bohužel vyšetření potvrdilo, čeho jsem se nejvíc obávala. Ze dne na den mně i Iduši skončilo všechno, co nás do té doby tolik bavilo – agility, závody, zkoušky, běhání, lítání po lese, hodiny řádení a blbnutí, prostě nic. Až jsem se doplna vybrečela (což trvalo asi měsíc), začla jsem se s tím už tak pomalu smiřovat a přestal jsem se tolik bát, cokoliv s Iduškou dělat. Začaly jsme chodit na procházky, v omezené míře, cvičit triky a NOVĚ! taky trénovat nosework a jedeme teď už na druhý seminář NW! 🙂 K NW cvičení se připojila i Cirinka, které to taky náramně bodlo, vzhledem k jejím bolavým nožičkám.

No a jak to teda probíhá. Iduši teď musí odpadat všechny drápky, je to na nich vidět, jsou u prstu zčernalé, postupně víc a víc až se drápek celý odloupne – někdy celý, někdy tak hnusně, napůl… Tělo je prostě odlučuje, nechce svoje drápky, imunitní systém se pobláznil. Obvykle to pejsky hodně bolí, (ťuk, ťuk na dřevo) Idušku zatím nebolí! Kulhala jednou, když si dráp zalomila hnusně. Má ho fakt ošklivej pořád, ale už to není čerstvý, tak po dni kulhání přestala a je zase v pohodě. Po tom, až se drápky odloučí, začnou růst nové a to je právě to, co je pro nás teď nejdůležitější – V JAKÉ NAROSTOU KVALITĚ! Drápy u psů se SLO můžou být v budoucnu hodně nekvalitní, lámavé, krvácet a bolet. Nicméně někteří pejsci můžou taky mít štěstí a drápky můžou vyrůst třeba celkem v pohodě 🙂 Doufám, věrím a přeju si, aby to byl Idušky případ! Aktuální stav je 7 drápků dole.

A co děláme pro to, aby Idušce narostly drápky co nejlepší? Aneb jaká je léčba.

  • Doxyhexal (Doxycyklin, ATB v imunomodulační dávce) 200 mg, 1x po 24 hodinách, po jídle, 3 měsíce
  • Dermanorm (krutopřísnej a krutě drahej olej s přesně vyváženým poměrem rostlinného a rybního oleje, Omega 3 a 6) – dvojnásobná dávka, než je uvedená na obalu
  • Vitamin E 200 jednotek, 2x denně
  • Niacinamid 500 mg
  • Želatina (trochu nasypu)
  • Biotin (dávám od Canvitu, Biotin MAXI)

Jak se nemoc diagnostikuje?
Diagnostika u SLO je složitější, resp. žádná. Musí se vyloučit bakteriální a plísňové onemocnění a pokud se vyloučí, vlastně máte potvrzené SLO. Chce to specialistu dermatologa, na běžné veterině se s tímto onemocnění pravděpodobně často nesetkají.
Iduška teď momentálně měla pozitivní kultivaci na plísně, čekáme tedy na laboratoř (3 týdny) než nakultivují, co přesně to je. Jsou možnosti, že test byl falešně pozitivní, že to je něco, co stav nezpůsobilo a nebo taky, že SLO nemá a celé to způsobila plíseň. Nejásám dopředu, neřeším to, zatím je dg. SLO. Ale vím, že nějaká maličká šance na plíseň (kterou by asi taky nebylo nejlehčí vyléčit) tu je. Takže o tom, jak kulativace vyšla, příště.

Držte nám, prosím, všechny pěsti, které máte, aby Iduška byla zase zdravá a mohla si plně užívat života a běhat! A držte nám pěsti na zkoušky F2 – tedy především, abysme se vůbec mohly zúčatnit! 🙂 Idušku to baví, něco dělat musíme, takže aspoň sporty, které nám stav jakštakš dovoluje….

Díky!

2 Comments

Napsat komentář

Required fields are marked *.